Vztah je jako…

29. 8. 2018

… orchidej. Možná si říkáte, proč jsem vybrala právě orchidej, mohla to být přece jakákoliv jiná kytka… No, mohla i nemohla… Jednak proto, že orchidej je mou osobní květinou a jednak proto, že podle mě její charakteristika a potřeby perfektně vystihují to, co potřebuje každý vztah.

Kdyby byl vztah jako kaktus, tak by to asi nebylo úplně fajn 🙂 Pojďme se na to podívat zblízka…

Na začátku byla jiskra…

Asi se shodneme, že bez toho to nejde… Bez prvotního „wow“ efektu většinou nemáme potřebu zkoumat dál, co by z toho mohlo či nemohlo jít. Musí být něco, co nás na tom druhém zaujme… Vyzařování, charisma… Je to jedno… Někdy jsou to motýli v břiše při propojení pohledů, kdy prostě „víte“. Záleží pak jen na nás, jestli jiskru rozdmýcháme nebo ji necháme vyšumět.

Je to jako když zahlédneme orchidej… Okouzlí nás svým exotickým vzhledem 🙂


Motýli v břiše… aneb rozdmýchaná jiskra

Na začátku si ve vztahu projevujeme zájem, náklonnost, o vztah tak nějak přirozeně pečujeme. Vnímáme, že přítomnost toho druhého NENÍ SAMOZŘEJMOST. Oceňujeme všechny drobnosti, které pro nás druhý dělá. Například, že si pamatuje, jak máme rádi kávu a že nám ji uvaří.

Je to jako když si domů přinesete novou orchidej: je nádherná, věnujete jí péči, pravidelně zaléváte, hnojíte… zkrátka chcete, aby se jí dařilo a stále tak krásně kvetla.

 

Dokud nás smrt nerozdělí…

… aneb, už je to jistý. Tak nějak by se dala popsat cesta od oltáře do společného života. Jasně, prvních pár let ještě obvykle myslíme na to, že o vztah musíme pečovat, ale časem se na to při všech povinnostech zapomíná. A tak se pak lehce stane, že místo toho, abychom byli spolu, jsme vedle sebe.

Tak jako když jsme si zvykli, že máme na okně orchidej a ta tam je. Občas kvete, občas opadá.

Někdy máme pocit, že potřebujeme novou orchidej, protože má jinou a zajímavou energii, není tak unavená… ale ruku na srdce, naše orchidej je unavená jen kvůli tomu, jak o ni (ne)pečujeme.

Zachraňte orchidej… vlastně vztah

Tedy, pokud vám na něm záleží. Vlídná slova, péče a společně strávený čas jsou nejlepší prostředky.

Stejně, jako když se rozhodnete, že nepotřebujete novou orchidej, ale opečujete hnojivem a láskyplnou péči tu, která vám už notnou chvíli stojí na okně.

A aby vaše vztahy mohly vzkvétat, je potřeba mít v pořádku i vztah k sobě. Jak na tom jste se sebeláskou? V pondělí 19.10. 2020 spouštím 5denní sebeláskovou výzvu zdarma. Nejvyšší čas se přidat 😉

Nina Młynarczyková
Autor: Nina Młynarczyková

Čarodějka a průvodkyně plným potenciálem – vracím lidi zpět na jejich vlastní cestu a učím je narovnat se ve své síle. Provázím je na jejich cestě zpět k sobě samým…

Nina Młynarczyková

Nina Młynarczyková

čarodějka a průvodkyně plným potenciálem

Vracím lidi zpět na jejich vlastní cestu a učíme je narovnat se ve své síle. Provázím je na jejich cestě zpět k sobě samým…

Výraz „božství“ je pro mne ekvivalentem „plného potenciálu“.

Skryté božství v nás

Web a blog o sebelásce. Prvním (a hlavním) pilíři vlastního štěstí, radosti i úspěchů.

Kategorie: Vztahy
Článek jsem označila těmito štítky: sebeláska | vztahy
Sebeláskuality e-mailem

Sebeláskuality e-mailem

Samozřejmě vás také ráda uvidím na FB stránce, ve skupině a na jiných sociálních sítích - ale mejl je mejl. Těšte se na nepravidelnou dávku sebeláskových informací, afirmací a jiných -rmací... 

Fajn. A teď mrkněte do své e-mail schránky, odběr potvrďte a těšte se :)